Ursprungligen postat av Lindgren08
Nicosia tyckte jag var ganska intressant i o m att det är en delad stad. Det är ju dock knappast därför man besöker Cypern.
Andorra la Vella är knappast en superstad men Andorra som sådant tycker jag är riktigt trevligt. Bra skidåkning! Vaduz är väl lite samma sak - det är ju ingen stad direkt, men naturen omkring är riktigt fin.
Ej besökt de andra två, men de är å andra sidan inga riktiga huvudstäder

Nja, Tiraspol är Transnistriens huvudstad och Transnistrien, trots att det inte är erkänt av omvärlden, är i praktiken ett självständigt land med egen gränskontroll, egna (värdelösa) pass och helt utanför kontroll av Moldavien, på samma vis som Taiwan, Somaliland, Nordcypern och Kosovo är i praktiken självständiga länder trots anspråk från andra. Ska faktiskt åka till Tiraspol senare i år då udda destinationer i Östeuropa intresserar mig även om det må vara gråa och tråkiga städer, får återkomma då.
Fortet i Bender (där Karl XII bodde i flera år) ligger ju inte så långt ifrån heller i samma land, finns guidade turer på svenska (!) med platser relevanta för kungens vistelse.