2018-04-29, 16:56
Bbobi
Ursprungligen postat av wwr
Bra beskrivning av Kambodjas charm, tycker jag.



Mött några från kina med som verkade avundas lite hur människor inte har någonting men ändå verkar så lyckliga och tar varenda tillfälle som ges att festa med familj och vänner medan dom själva drunknar i stress att lyckas och ta hand om sina familjer vilket tog dom hit till att börja med för att jobba.

Och det är väl lite tummen på spiken. Och när man festar bjuder man in alla man ser och sprider glädjen utan en tanke om morgondagen.

Det är väldigt fint på sitt sätt även om dom såklart skulle gynnas på sikt om dom just tänkte lite mer på framtiden.

Men jag kom ju själv hit delvis för att jag inte heller lägger så stor vikt på standarden utan mer på att ha ett stressfritt liv. Men jag lever ändå långt över deras standard.