Ursprungligen postat av Braves
Utan att veta i vilken stad du började din resa, satsade du som investor på en "high unemployment area" då eller?
Ja, high unemployment area eller rural area är alternativen och jag satsade på det förstnämnda då jag valde att investera i New York via ett regional center. Att jag valde just New York är för att min efterforskning visade att det är ett av få centers i hela landet där investerarna oftast får tillbaka på sin investering. I övriga landat handlar det om så lite som 1-2%, om ens det.
Man behöver inte bo där man investerar utan det är fritt fram att investera och bosätta sig vart man vill.
Ursprungligen postat av Lokitoki
Bor du i Phoenix? Ålder?
Tycker alltid folk från Arizona är så jävla trevliga, du gjorde ett bra val. Det är billigt och bo oxå. Hur går det med kvinnorna, glider du runt ASU?
Ja, jag bor i Phoenix och är 42 år gammal, eller ung, beroende på hur man ser på saken. Folket här är precis som du säger riktigt trevliga, gäller för övrigt i hela landet. Hus- och markpriser är riktigt bra och fastighetsskatten ligger på låga 0.77%. Fokuserar på mitt företag just nu så kvinnor har jag inte tid med, speciellt inte småtjejer som går på universitetet.
Ursprungligen postat av goldcashier
Fast då måste man redan vara etablerad företagare gissar jag där man enbart flyttar företaget men anställer amerikaner i stället. Är det inte så?
Nej, man investerar enbart pengar.