2018-06-16, 11:42
storm72
Lite dött här nu, gissar att vi redan gott igenom de mesta nu. Ska ner där igen i augusti så vore intressant att veta om de finns något nytt som kommit till de senaste året som kan vara värt att ta en titt på?

Lite saker som kan vara till hjälp eller intressant för några som inte varit där så ofta:
  • https://www.youtube.com/channel/UCt7oj318jVQi7vRbc1bNjJA följ detta
  • Köp biljett för lokaltrafik på flyplatsen. Precis innan ni lämnar byggnaden finns ett ställe
  • Dåligt väder och/eller ni vill testa nått annorlunda gällande bio finns 4DX bigrafer, även någon variant av IMAX(brukar vara högst uppe i varuhusen). Bara kolla så de inte är en dubbad version, https://www.cinemacity.cz/en/4dx
  • Vill ni se slottet gå bakvägen in(spårvagn 22 eller 23 hit -> https://goo.gl/o6Z2pT) så blir de lite smidigare sedan kan ni gå ut på framsidan. Efter det tar man "Charles bridge" och klockan i den ordningen så har ni blivit av med det. Blir även backe ner vilket underlättar.
  • Bra väder och sugen på öl med utsikt är detta ett bra ställe, https://goo.gl/gFbWUF. Kan slå ihop de med ett besök på tekniska museet om ni är intresserade av det, http://www.ntm.cz/en.
  • Gula marknaden är är sämre än innan men finns här, https://goo.gl/kE91yp.
  • Ska ni till zooet(https://www.zoopraha.cz/en) med barn eller har svårt att gå: Trångt på bussarna och området är lite backigt. Värt att titta på iaf om ni har ork till det.
  • Ska ni se "lilla eiffeltornet", https://goo.gl/eJpgpC kan man sedan gå hit och testa lite ipa-öl, https://goo.gl/32WwfQ, lite turistfälla men okey ställe.