lom
Ursprungligen postat av justina
Finns även många företag som har som policy att INTE köpa business eller first class, just för att det är så dyrt och så pass lite extra value för pengarna.
Jo, och visst är inte flat bed eller trerätters eller fri bar något jag begär på mina tjänsteresor. Problemet är att economy är så trångt att jag inte står ut att resa så för jobbets räkning. Är det mina pengar och min enda chans att ha råd med resan så är det ok.
Jag önskar att flygbolagen hade en mittemellan klass som inte är svindyr, men som också tillåter att man slipper skava axlar med främmande gubbar i 11 timmar och måste överdosera sömnpiller för att inte panika. SAS plus på long haul är faktiskt rätt okej. Lite bredare stolar och dubbla armstöd i så man slipper fajten. Tyvärr lite trångt om man är stor själv eller får en tjockis bredvid.
Jag reser på långresa med jobbet 4-5 gånger per år. Brukar boka plus och hoppas på uppgradering.