Ursprungligen postat av SleePy1
Har inte varit där än, blir nog nästa resa om ungefär ett år skulle jag tro. Däremot var jag till Cijulang på södra java, vet inte om du har varit där men det var riktigt trevligt. Inte så mycket turister, några surfare bara. Helt ok strand, fast första dagen vi badade så var det brännmaneter så inåt helvete, brände mig överallt. Men tydligen så är det olika från dag till dag för några dagar efter när vi var där för andra gången så var det inga maneter alls. Dock så är det typ svart vulkansand där så vill man ha vita stränder så är det inget att rekommendera, kvittar för min del dock.
Men det bästa var green canyon, en flod som går genom en 30m djup canyon. Riktigt vackert med klippor och djungel. Vi testade body rafting där man bara flyter med strömmen med en flytväst, riktigt häftigt, sen fanns det massa naturliga hopp och så. Även en del klättring eftersom floden var för strid på vissa ställen. Dock så var det lite lågt vatten när vi var där så vi fick klättra/gå förbi vissa forsar, kan tänka mig att det är ännu häftigare under regnperioden då man kan flyta igenom dessa forsar istället.
Ang. öarna norr om Jakarta så lär man väl ta sig en bit för att det ska vara värt? Som jag förstått det så är öarna relativt nära Jakarta väldigt förorenade och välbesökta (mycket folk) av Indonesierna själva?
Nej har inte varit där faktiskt, inte ens på green canyon. Men kanske ska lägga på listan att besöka.
Men har varit på södra java strand på flera ställen. Men de ser ut ungefär det samma, väldigt bergigt och få fina större stränder som jag är van vid. Där är också starka strömmar så jag har låtit bli att hoppa i vattnet där :/ . Områden jag kan tycka du ska besöka är Bogor, därifrån ta söderut tills tranden där, eller upp till vattenfall "cilember" Cibeureum " men också en djungel som är häftig vandra i om du gillar sådant. Sist fick jag avbryta vandringen pågrund av regnfall som vräkte ner.
Bogor har du också andra fina ställen besöka
Annan större stad är Bandung med sina varma källor (badvänliga) rikliga blommor utbud.
Min favorit stad Yogjakarta har en del saker också, den bör du besöka. Inte lång ifrån min fru's hemstad (kebumen) har de en del fina stränder.
Aha du tänker på Thousands island norr om jakarta? ja den är förstörd av skräp m.m. Men det finns flera större öar. Karimunjawa, Bawean m.fl

dyrt ta sig dit men värt det, helst om du gillar dyka som jag. Längre norrut har du alla de större öarna med alla små öar som finns, det är oändligt många. många har fina stränder som är kritvita (korallsand) och väldigt exostiska.