Ursprungligen postat av pysokat
Hej hopp!
I höst planerar jag och en vän att susa till Kina, Laos, Vietnamn, Kambodja och Thailand, kanske hinna med lite Malaysia också. Vi tänkte ta Transsibiriska ner till Peking och därifrån på vägen till Laos stanna upp lite i Kina.
Så lite frågor då, svara på vilka ni vill. Starta en ny tråd, letat lite i gamla men skulle vilja ha allt på ett ställe..
1. Hur mycket pengar i snitt gör man av med per dag? Vi tänkte stanna 3-4 månader så vi behöver inte alls hålla någon jättestandard varje dag, mycket guesthouse och hostels. Sen räknar man självklart in lite öldrickande, internetkaféer etc. Hur mycket har ni erfarenhet av att göra av på en dag i snitt?
2. På vägen från Peking till Laos, finns det några speciella städer som vore trevligt att se i Kina? Vi är inte så haja på Kina och vad som finns, så det vore trevligt.
3. Vad ska man se i Laos? Vi tänkte ta oss neråt i Laos, från topp till tå och sedan åka upp till Hanoi och sen gå neråt i Vietnam. Är Laos värt att se helheten av eller är det några speciella delar som är värda? Samma i Vietnam, något speciellt? Vi är mycket ute efter små byar där få turister håller hus, där man kan vandra och se vyer från berg etc.
4. Kambodja, vad ska man se där? Vi kommer väl antagligen in i landet underifrån från Vietnam, om det nu går fint?
5. Vi har hört att norra Thailand är ungefär samma sak som Laos och att man kan skippa detta om man varit i Laos innan, stämmer detta?
6. Några andra saker som är viktiga att se eller allmänna tips på var man kan vandra och hitta munkkloster och små byar i de olika länderna? Hyra moppe och åka lite kanske? För vi är mer intresserade av att se sånt än de exploaterade delarna.
7. Någon som har åkt Transsibiriska och kan berätta lite? Vad gör man för att fördriva tiden förutom flaskan? Är det mysigt? Bör man stanna någonstans? Vi tänkte åka i början av november. Finns det bilder från Transsib någonstans man kan titta på? Letat lite utan finfint resultat...
7. Tack på förhand, vänner!
1. Det går att klara sig på rätt lite pengar om man vill det. 75-100 kr/dag går att göra men det blir rätt tajt då, räkna med 150-250 kr/dag så lever ni hyfsat i de flesta av de länderna som du har nämnt. Kina har lite "dyrare" transporter men boendet går ofta att hitta jävligt billigt, iaf utanför storstäderna. Mat o öl är billigt som fan. Laos, Kambodja o Vietnam likaså. Thailand kanske lite dyrare men även där går det att leva jävligt billigt. Jag brukar göra så att jag vissa dagar lever jävligt billigt, tex när man har hittat nån liten by på landet där det inte finns så mycket att göra av med pengar på förutom mat o boende. Sen kan man slösa lite när man kommer till festställen/storstäder. Jag gör iofs nästan aldrig av med nåt på souvenirer.
2. Chengdu är trevlig storstad, Peking är enligt mig rätt trist. Hela Yunnan är schysst, Kunming är fin stad, Sechuanprovinsen för maten, det heliga berget Emei-shan (stavning?). Finns massor att se på vägen ner.
Återkommer med svar på övriga frågor, måste till jobbet.