Ursprungligen postat av ChristianX
Har någon koll på hur det ser ut med Visa-situationen idag om man tänker sig att ha ett vinterboende delar av året? Det vill säga om det är en bra eller dålig omständighet att äga en fastighet i USA då, eftersom B-1-visat bygger på att man ska visa på att man har för avsikt att åka hem igen och inte stanna.
EB-5 finns ju, men kräver ju en skaplig investering och gör att man blir mer bunden till att stanna (på gott och ont).
Vilken lösning är vettigast om man tänker sig ett scenario där man äger sitt boende och vill kunna växla boendet mellan Sverige och USA, sett på t ex en 10-årsperiod till att börja med?
B-1 är om man anser göra affär i landet, du syftar på B-2 som är att man kommer som turist och kan stanna i upp till 90 dagar.
Vill du stanna längre måste du ansöka om ett immigrantvisum (
finns flera att välja mellan) vilket ställer höga krav. Enklast (men dyrast) är EB-5 som du redan nämnt men det kommer kosta dig $500,000 i investering som du kanske inte får tillbaka plus närmare $100,000 i avgifter. Du får dock ditt "green card" och kan efter 5 år bli amerikansk medborgare. Du kan behålla ditt svenska medborgarskap och pass så du har dubbelt medborgarskap och två pass, och du kan resa mellan länderna hur mycket och ofta du vill. Du kan även bo i ett av länderna permanent utan att förlora ditt medborgarskap i det andra.