2019-01-28, 20:03
Ursprungligen postat av AndersEklund
Tack för dem bra råden, antar du är italienare iom du är så aktiv i Calcio tråden så jag lyssnar hellre på dig än svenskarna här som tror sig veta allt. Det är Sicilien jag vill till. Helt förälskad i det. Bryr mig inte om något toppjobb eller fet lön.
Jag vill bara ha så jag klarar mig, är ingen person som behöver massa dyra klockor kläder eller leva en dyr livsstil, det är inte min dröm. Att bo i Sicilien är min dröm, sen om man ska behöva leva lite fattigt är skitsamma, för någon gång lär man ju kunna få ett bättre jobb än t.ex diskare och sådana jobb man antagligen kommer få sikta in sig på som utlänning på Sicilien.


Hej! Jag är italienare som har bott i Sverige 12 år och nu dela mitt liv mellan Italien och Sverige.
Jag håller med med Dig. Sverige går på fel hållet fast ekonomisk läget är bättre än Italien. Den svenska samhället har förstört familj idee som det är det viktigaste saken för oss italienare.
Jag avråder Dig att flytta i Sicilia. Det är en län som är mysig men fattig och stor arbetslöshet.
Det skulle vara bättre att flytta i centrum Italien mellan Napoli och Rom. Desto länge är distans från kusten desto billigare blir att leva. Man väljer en by nära järnvägsstation som det blir lätt att pendla med Roma och Napoli där det finns många arbete tillfälle för någon som är språkbegåvad. Man kan till och med tänka att köpa sin egen "smultronstället" i en sådan by för små pengar om man är händig för att renovera själv.
Jag har sl resebyro/mäklare mellan Sverige och Italien. Du kan titta på sida. Ja
scandroma.it