Ursprungligen postat av Berting
Ja jag har kollat på några forum nu och nån forumblog. Så har jag varit på mc-tur i Visayas och hälsat på vänner, ja Negros. Ja jag är i Filippinerna nu, men nästa vecka bär det iväg till Siem Riep.
Undrar vad för simkort jag ska köpa när jag anländer till SR? Behöver det bara 3 veckor, och vill att data ingår. Då kan jag koppla min laptop till min android och få internet. Minns ej var jag läste det men ett sim som hette "card"? var bra, och att om jag registrerar kortet hos operatören så får jag det för runt en USD, men på gatan 10 USD utan leg. Hur gör jag bäst?
Har med mej ett par hundra USD, sen tänkte jag plocka på atm, någon ATM som är bättre en de andra om jag kommer med svenskt swedbank-kort?
Ja det var vad jag kom på nu,
Berting
Smart är bra. Har en promotion 1$ för en vecka och ca 40gb data dom första gångerna du använder den tjänsten. Sen halveras summan du får.
10 dollar för ett kort låter mycket om det inte är ett lycko-nummer. Ett par tre dollar brukar dom vilja ha i små-butikerna för ett sim-kort.
Köp ett smart sim-kort, toppa 1 dollar, tryck (stjärna)1333(fyrkant).
Alla atms är ungefär samma skit. Förr fanns det en bank som inte hade uttagsutgift men nu har alla det. Jag brukar i vart fall hålla mig till ABAs atms då jag har minst problem med dom.