Ursprungligen postat av 70-talsfilm
Jag är ganska berest och älskade att resa förut men har nu fått nog. Jag tycker folk liknar varandra mer och mer överallt; alla vill leva västerländskt och medelklassigt. Så själva poängen med att resa för att uppleva det annorlunda har gått förlorad. Så ja, jag håller med. Dagens resande är totalt överskattat.
Words!
Så är det! Vart fan man än reser ser man folk stirra ner i sina smartphones och göra uppdateringar på Facebook/motsvarande.
Lustig tid vi lever i. Internet blev verkligen ett paradigmskifte för mänskligheten. Allt känns lite som en stor sörja.
Snart är allt uppkopplat mot "internet of things" Lycka till att hitta någon pittoresk och orörd liten fiskeby med exotiska stränder där allt har sin gilla gång.
Allt är så uppskruvat.