2019-08-27, 22:54
Ursprungligen postat av Lasse Berghagen


Nu var det inte meningen att mästra dig på något sätt. Jag la ihop ditt svar med frågan som ställdes. Får önska dig fortsatt lycka med de framtida studierna. För övrigt används "na", extremt sällan av män.

Na blir i det närmaste ett tecken för hur kvinnlig man är.. Äldre män använder det inte, yngre kvinnor desto mer. Gullighetfrasen "na" ersätts av manliga artighetsfrasen "krap".


Var kanske lite hård men det är så tröttsamt att det väldigt, väldigt ofta är medelålders män/äldre män(oftast) som ska tillrättavisa yngre tjejer och blev därför irriterad. Min man säger oftast " na" och han är så vitt jag vet så hetro som man kan bli, men det kan givetvis variera från man till man och stad till stad I guess.

Trevlig kväll