Ursprungligen postat av WWTC
Jag har inte skrivit det där som du påstår. Ja betvivlar att någon annan än dom som arbetar på den berörda myndigheten har full insyn i amerikanska gränspolisens rutiner, men om du nu har det så får du allt skriva mer utförligt och övertygande för att motbevis mitt antagande.
Det är ett faktum att CBP(gränspolisen) har tillgång till exempelvis Kanadas belastningsregister, så varför skulle dom vara ointresserade av andra länders?
Utgångspunkten är att dom vill ha kontroll på vem som kommer in, sen exakt hur långt den praktiska kontrollen sträcker sig är det ingen som förklarat tillfredsställande.
Om en (i Sverige straffad) svensk står i amerikanska customs och dom får en träff på fingeravtryck i registerkontrollen, så kommer man garanterat bli skickad till secondary och därifrån utreda vilka brott det rör sig om. Eller tror du tulltjänstemannen bara skulle vifta förbi den personen?
Dom kanske inte söker på svenska fingeravtryck som regel utan enbart använder det i federala brottsutredningar? Det skulle vara intressant och veta hur ofta amerikanska myndigheter utnyttjar möjligheten att slå i svenska registret. Finns det nån sådan offentlig statistik?
Fast hela din tes bygger ju på att USA på något vis är direktkopplat mot Sverige vilket jag inte tror ett skit på.
Att Kanada och USA må samköra register är en sak, de är ju best buddies, närmsta grannar och bffs for ever and ever, Sverige är ett helt annat land på en annan kontinent.