2020-01-30, 23:19
Against-modernity
När man läser en del svar i tråden så förstår man varför Sverige har blivit som det har blivit (dvs hur det kom sig att folket lät politikerna rövknulla dom halvt till döds i sin bekväma borgerliga tillvaro - och med bekväma Storebror / terapeutiska staten, och välfärdssamhället osv). Man undrar om Sverige kommer att bli räddat någon gång?

Jag menar, när majoriteten av svaren som folk ger, i sina bekväma stolar bakom dataskärmen i hemmet, INTE är typ "fan det skulle vara lite äventyrligt. Vette fan om jag själv skulle våga det, men fan kör på. Man lever bara en gång", utan istället är, ja, som ovan, då undrar man liksom hur detta folk ska rädda Sverige (dvs sig själva, från de styrande)?

Alltså: när man inte ens kan heja på (utan istället bitcha som en kärring) när någon annan (dvs det handlar inte om att man själv behöver utsätta sig för någon risk) i a f vill göra något annorlunda och lite äventyrligt, då saknar man ju inte bara bollar, utan även ryggrad.

Detta folk... suck...