2020-02-12, 14:43
bzsx0809
Ursprungligen postat av storm90
Tack för svar, gällande hotell så är min tanke att bo på ganska stora så inga små hotel på landet direkt, tror du att det är lättare eller svårare med stora hotell? Har tänkt ha cebu eller snarare lapu-lapu som bas, då det känns som en bra mix gällande sol, strand, bad och fester /tjejer eller är jag helt fel på det?

Om jag besöker Manila eller området i närheten vilket område eller stad skulle du rekomendera om man vill ha "nära till allt" men slippa kaoset jag inbillar mig att det kan bli mitt i centrum. Tack för din tid😊


Troligtvis enklare med större hotell. Har inte jättebra koll på Cebu eller lapu-lapu tyvärr.

Inom metro manila, så rekommenderar jag dig att hålla dig i Makati, BGC eller Rockwell om du vill se det "utvecklade". Om du är i Makati så har du nära till Mandaluyong, vilket är lite mer blandat med medelklass. Men där kan du se mer av det "riktiga" metro manila.

Prova gärna att ta en Jeep. Kostar 9 peso och du kan gå av lite var som, en fin grej att göra.