2020-04-21, 16:31
nu-lugnar-du-dig
Ursprungligen postat av Antivalent
Dricksa om det är bra service, dricksa inte om det är dåligt. Du har inget rykte att upprätthålla, samtidigt ger dricksandet en "sann" lön. Jobbade i bar som student och då stod dricks för drygt 300kr per kväll (helger). Snygga brudar i baren drar in sjukt mycket men tenderar att inte dela med sig, vilket jag ger dem.

Själv använder jag i princip enbart kontanter som gör det väldigt enkelt. Anser jag att en stöl är värd 50kr på ett hak ger jag 50kr. Anser jag att en middag var värd 300kr ger jag det (självfallet betalar jag notan om den blir större men då blir dricksen 0, ja ni fattar.).


Med andra ord, ibland får du betala mer än du tycker det är värt men du får aldrig något billigare än du tycker det är värt.