Har varit på Cypern ett par ggr, senast i somras.
Kalypso är det hotellet med absolut bäst drag, utan tvekan.
Priserna på klubben är väl ungefär som i Sverige, något billigare, inträdet ligger vanligtvis runt 6£ vilket är ca. 100 kr.
Barerna brukar dock ha happy hour där hour inte motsvarar en timme utan snarare hela kvällen då man får en bira för 1£ eller motsvarande.
Ett trevligt ställe som heter Black Hawk och ligger en bit lägre bort på samma gata som Grabbarna Grus ger en 2 valfria shots med varje drink eller öl man köper, smakligt.
I butiken kan man förstås köpa sprit hyffsat billigt, även inhemskt eller grekiskt vin är billigt. Något som dock är ganska dyrt är biran i affärerna det inhemska ölet KEO som iof är gott brukar kosta ca. 10 kr.
På Larnacas flygplats kan ni köpa två L absolut vodka till det remarkabla priset av två hundralappar, om man vill dricka vodka som inte smakar rävgift.
Cypern har väl tämligen restriktiva narkotikalagar, knark borde inte vara omöjligt att få tag på men är ganska dyrt.
Stranden som gäller heter Nissi Beach och det är där de flesta ungdomar håller till, den ligger en bit från stan men man åker ju antagligen inte ensam till cypern så att dela en taxi är ju att rekommendera om man inte är Stålmannen eller motsvarande och orkar ge sig ut och gå ett par kilometer i 35 graders värme och bakis som ett djur. Annars finns det stränder inne i byn men där håller familjerna till... trevlig resa!