Grymt bra tråd, läst igenom alltihop under några dagar...
Pluggar till civ.ing just nu o har länge funderat på ett sabbatsår i Thailand för att plugga igen lite kurser o läsa lite lätta kurser bara för att få csn-lån o leva på det. Jag vet inte om jag ändrar mig nu när jag läser om the Phils, verkar riktigt bra måste jag säga.
Flyttar jag till Thailand ett år så bosätter jag mig nog i Bangkok och tar veckoturer ner till öarna. Jag gillar storstäder och utelivet/utbudet där, blir trött på beachlivet efter en vecka ungefär.
Hur placerar sig Manilla/andra storstäder om man jämför med Bangkok vad gäller nöjesutbud/klubbar och nattliv? Nu tänker jag inte på prostitution för det är jag inte intresserad av. I Bangkok har jag tittat runt en hel del på "serviced apartments" dvs lägenheter som städas 1-2ggr i veckan. En bit utanför Bangkok kan man få tag i riktigt fina (studios, 1br) för 2-3000:- i månaden med tillgång till pool, gym o lite annan lyx
Finns det denna typ av boende i Manilla/någon annan storstad i the Phils? Är inte riktigt intresserad av hus/gated community, tror inte det passar mig riktigt

Hellre en fin lägenhet isf.
Och vilken storstad hade varit lämpligast om man vill ha detta, plus närhet till fina stränder inom 6 timmars avstånd med bil/buss?
Och så en fråga till Aiolos och er andra med Fillippinska fruar:
Att döma av bilderna Aiolos lade upp när han besökte sin (blivande?) frus familj var de otroligt fattiga. Hur mycket hjälper ni tjejens familj ekonomiskt, och förutsätts det att ni skall göra det?