2020-07-22, 16:43
yournotlikeme
Ursprungligen postat av femtaliess
Jag bor en liten bit utanför Lissabon vid Atlantkusten, har väl 100 meter ner till havet. Vi bor intill den gamla stadskärnan som har ett otal små mysiga restauranger och caféer. Från vår bostad har vi 180 graders utsikt över Atlanten vilket är trevligt.

Vi har bott här i drygt två år, vi drog så snabbt det bara gick.

Portugiser har samma hudfärg som svenskar så det går inte att särskilja en portugis från en svensk.
Den enda skillnaden är att min fru är blond och kvinnorna här nere har mörkt hår. Man blir väl mottagen som svensk, många har ännu bilden av Sverige som en Astrid Lindgren idyll.

Det är möjligt att man är lite mer trötta på turister nere på Algarve kusten som ju är Portugals turistmecka


Haha ja många vet väl inte vad som skett med Sverige under de senaste decenniet tyvärr, men då har ni alltså bott där i 2 år och trivs då antar jag?

Jo jag vet att det är samma hudfärg jag tänkte mest på om ni var blonda osv och hur ni kommit in i samhället dvs har ni skaffat andra vänner där ännu? Är folk lätta att prata med och öppna? Dvs motsatsen till Sverige där man knappt vågar heja på nya människor lixom. Jag är SÅ trött på den fega svenskheten och normerna i Sverige och hela landet i stort sett och framförallt våran regering och hur de förstört mitt hemland.