Ursprungligen postat av Braves
Du laste uppenbarligen inte mitt ganske detaljerade inlagg - det jag gor har i USA hade jag ALDRIG kunnat gora i Sverige. Marknaden finns inte, onlineplattformen finns inte, den massiva kundbasen finns inte, intresset finns inte, samlarna finns inte, att kunna starta upp ett eget foretag sahar latt utan att behova ansoka om lov finns inte, produkterna finns inte att hitta i den utstrackningen, estate sales finns i princip inte alls i Sverige osv osv osv. Nej, detta hade jag absolut ALDRIG kunnat forsorja mig pa i Sverige. Har i USA ar det sa latt att skaffa sig en bra forsorjning, har kan man gora precis vadsomhelst och lyckas. Och det har jag. Aldrig hade jag haft denna mojligheten i Sverige, inte fatt jobba med det jag gillar och faktiskt tjana riktigt bra pa det dessutom.
Att starta företag och kränga begagnade böcker låter inte direkt som en USA-specifik business men visst, det är väl bra ifall du hade det enkelt. Poängen med mitt inlägg är inte huruvida
du specifikt lyckades hitta ett unikt sätt att dra in kosing utan ansträngning, utan att folk generellt frånsäger sig för mycket av sitt egna ansvar när dom lyckas/misslyckas med något. Visst, NY är inte representativt för USA i stort, men mängden ambitiösa och drivna människor är svårt att hitta någon annanstans. Och det är ju
därför det finns så många som "lyckats" här, inte för att pappa staten varit så snäll och delat ut framgång till invånarna.
Det är väl därför så många ger upp "den amerikanska drömmen" när dom inser att man faktiskt måste jobba lite för den.