2021-06-13, 04:35
Pa.Forever
Ursprungligen postat av Saekerhetspolisen
Det går inte att resonera med de hjärndöda svenskarna i Sverige. Det räcker med att åka över gränsen till Norge eller kanske till Danmark så är livet lättare för den med lite driv, det är enorma skillnader i samhällsservice och trygghet och när man påpekar att det där upp mot 80% uttåget av skatt mest finansierar kommunikatörer som beskriver verkligheten på ett annat sätt än vad medborgarna ser, då är det jobbigt.

Finns det någonting överhuvudtaget som fungerar i Sverige nu för tiden Och hur är det värt runt 80 kronor av varje 100ing du tjänar? Och alla ni människor i medelklassen som nu lugnt och sansat går mot en tillvaro som fattigpensionär, ni kommer få ett abrupt uppvaknande.

Sverige är ett dysfunktionellt medelmåttigt land där samhällsservicen inte fungerar som tänkt och en extrem otrygghet har cementerats.

Jag hade inte flyttat tillbaka för ens 1 miljon kronor. För 5 miljoner kronor hade jag gjort ett övervägande.

Svenskar i Sverige tror att de lever i världens bästa land och att sjukvård och utbildning är så kostbart på andra platser. Ni lever i förvillelse, i en socialdemokratisk lögn, en mardröm.

Jag antar att ni får vad ni förtjänar.


👍