Ursprungligen postat av RollonHomie
Drar till Zakyntos med gumsan och hon vill gärna besöka Smugglers Bay.
Det går turistbåtar dit med "reseledare", men det låter inte så trevligt att sitta packade på det viset. Varje gång jag har betalat för såna där guidade utflykter utomlands så stressar dom sönder en för att hinna med så många olika stopp längs med vägen.
Finns det något mer privat sätt att ta sig ut dit? Är "taxibåtar" värt det eller kan man hyra egen båt?
Om det går att ta sig ut dit privat, när bör man planera att vara där för att slippa alla turistmassor som kommer med reseledare?
det är ju rätt enkelt med såna dagsturer, men man kan också be nån /hyra någon som tar en dit. kostnaden kan ju variera men som sagt finns ju turer som åker dit över dagen så man har tid på att utforska allt du vill