Ursprungligen postat av Craigg
På vilket sätt är Sverige INTE välfungerande? Vi ligger i toppen i många globala listor. Visst finns det problem, men de är långt ifrån lika märkbara som i USA. I USA syns problemen på gatan. Här i Sverige kan jag sitta lugnt och fint på mitt torg och njuta av tillvaron. Att det ska gå förbi nån påtänd crackhead som pratar med sig själv, det finns inte ens i fantasin. Och fanskap som meth och crack, det vet vi knappt vad det är för nåt här. USA däremot har ju ett globalt dåligt rykte snarare, och ingen rök utan eld. Sverige raka motsatsen.
Idiot.
Du har alltså missat att Sverige är numera laglöst. Gängen härjar helt fritt utan hinder från polisen. Åtminstone i USA straffen är ordentliga.
Vidare så har folk rätt att försvara sig själva med vapen i USA, i Sverige så är lösningen 'ring polisen, dom kommer i morgon '.
Sverige är förstört av all okontrollerad invandring av folk som inte passar in i Sverige.
Du kan låtsas som att detta inte är sant men du övertygar ingen.
Din jävla pappskalle!