Ursprungligen postat av StorTuffBiker
Visserligen. Å andra sidan är det få europeiska städer som kan betraktas som metropoler direkt. Få västerländska städer överhuvudtaget. Det är helt klart en skillnad mellan Stockholm och valfri stad i det här landet, när det kommer till infrastruktur, kollektivtrafik, bebyggelse etc. Det är den enda stora staden i Sverige, kanske tillsammans med Göteborg, och det känns av. Med det sagt så nej, det är inte så stort. Innerstaden kan man knata igenom ganska så snabbt om man vet hur man går.
Sedan tror jag inte någon stockholmare som inte är totalt bombad inser att det finns väldigt mycket större städer än sin egen i ett globalt perspektiv. Det räcker bara med att man åkt till London för att inse det. Å andra sidan, London är också en jävla håla i ett globalt perspektiv, i jämförelse med Tokyo, Seoul och andra asiatiska städer är det mer som en stadsdel i någon av de städerna.
Själv tror jag det där snacket om bönder är lite överdrivet. Tvärtom är nog stockholmare mer vänligt inställd till "bönderna" än bönderna är till stockholmare generellt. Eftersom Stockholm drar till sig folk från hela Sverige, varför de kommer i kontakt med folk från hela landet i högre utsträckning än en smålänning. Det medför även att stockholmare ofta har en morsa eller farsa som kommer från en annan stad. Så den där fientligheten mot "bönder" är nog rätt så överdriven, och något som man kör mer skämtsamt än på allvar.
Många städer utanför europa är mer fulla av människor än att de känns särskilt stora i förhållande till invånarantalet. Jag har varit i många städer som har 3 eller 4 gånger så stor befolkning som stockholm men som trots det känns mindre. Man måste ha ett visst invånarantal , men det är långt ifrån det avgörande. Hur många människor bor egentligen vid seine i Paris? Eller på champs elysees? Det bor förmodligen fler i solna. Trots det så känns de delarna i paris mycket större. Och det är vad utomeuropeiska städer saknar. Ingen bryr sig om det bor 5 miljoner människor i svettiga hyreshus 30 minuter från centrala manilla. Det gör inte mycket för bilden av en stor stad.