Ursprungligen postat av Sexpat
1. Gift dig. Om du gifter dig kan du få permanent uppehållstillstånd var du vill. Många länder har inte äns krav på att du kan försörja dig själv. Hitta nån är den svåra biten, speciellt om du inte har pengar.
2. Få ett jobb. Antingen med ett västerländskt företag som skickar dit dig alternativt ett lokalt. För att bli ditskickad krävs generellt att du är chef eller har en unik kompetens som inte kan anställas lokalt.
Med ett lokalt företag är typ samma, men finns genvägar. Många blir engelska lärare utan större kompetens, men dom dagarna verkar vara över i Asien.
Detta alternativ kan även användas för att köpa dig tid att hitta kärleken.
3. Starta företag, typ ett guesthouse. Då kan du söka långtidsvisum genom ditt eget företag som garant. Vanligt i Filippinerna och Thailand.
Gifta mig går bort så det får bli via jobb eller utbildning! Går det att gifta sig och sen bara dra när man har kommit fram?