Ursprungligen postat av goodnplenty2
Ganska intressant att så många som har skrivit att de hatar USA antingen inte har varit här, eller om de HAR varit här, har sett Kalifornien eller New York.
Kan meddela att i stort så hatar amerikaner som INTE bor i dessa områden också Kalifornien och New York.

Korrekt. T.o.m vi som faktiskt bor i de omradena "hatar" det (pa grund av politiken som fors), och har givetvis planer pa att flytta till ett trevligare stalle vid pensionen - Kalifornien maste ju vara den liberales drom, dvs inte min drom. Men det ar ju det som ar sa fantastiskt med USA, man kan valja och vraka mellan delstaterna - politik, skatt, vader osv. I Sverige spelar det ingen roll var du flyttar, du har fortfarande samma skitpolitik, samma sinnessjuka skattetryck, samma skitvader..
Darmed inte sagt att svenskar inte gar oemotsagda nar de sprider sin dygna, de dar svenskarna som aldrig bott i USA och endast besokt slummen i tre dagar och darefter tror sig veta nagot om USA (i synnerhet USA i sin helhet, nagot de vet absolut ingenting om).