2023-06-30, 11:35
Marron
Ursprungligen postat av NickeNickname
Jo det kan jag, ett tag var det faktiskt just den köpkraften, gentemot Svenska kronor mot Thai ,men det var före din tid i Thailand
En öl kostade 30B, i Svedala 30 kr
ett par jeans 500:- svkr, i Thai ca 500 B,men naturligtvis beror det ju på när och hur och var man handlar och räknar och vad man köper, men du förstår tydligen inte frågan,som lägger 3000B varje dag på mat (enligt gammal tråd)
Köpkraft mellan valutor har du nog inte heller förstått, landets valuta mot andra länders valuta i sammantaget,Du vill alltså få det till att en öl i Sverige som kostar 100 kr kostar 100 dollar i USA?

Så en thailändsk byggnadsarbetere exempelvis tjänar lika många Baht som en svensk dito tjänar Kronor? Hur ser McDonalds index ut? om än inte perfekt men men en ganska bra indikator. Att jämföra valutor som du gör går inte