2023-09-19, 10:06
skrapmanniskor
Ursprungligen postat av HMBPTOLEMAJOW
Jag gjorde nog boendedelen krångligare än nödvändigt. Så länge du har pengar är bostad aldrig ett problem.

Jag skapade egna jobb. Tar ett tag att bygga upp kundkrets och det är jobbigt att inte veta hur mycket deg som kommer in. I de fall jag tagt en anställning har det inte varit några problem men då har det varit okvalificerade jobb som betalat rätt uselt.

MEN ingenting blir någonsin som man tänkt och det ÄR kämpigt att byta land och miljö helt. Plötsligt är du blatten som ingen förstår och folk inte vågar prata med. Beroende på var du befinner du förstås. Du kommer också sakna dina djupa relationer och att tala obehindrat på ditt eget språk.

okvalificerade jobb är inga problem..så länge det går att få en inkomst tänker jag. jag har typ gett upp på allt det där med eget språk osv