2023-10-19, 01:00
Gissa vem
Ursprungligen postat av CV-Senior


Var nu snäll
Men jag håller med dig fängelse här är nog inte bättre än att bli .mördad.

Så, ge mig ett förslag.

OK då.
1. Leta igenom båten lite kreativt. Om det nu inte är skitsnack och hon har tagit med sig MDMA-påsen för att punda själv / sälja / byta mot crack så ligger det ju någonstans. Kolla under kylskåpet och i luftventiler typ.
2. Ta ut pengar till ett kuvert med mutor. Utgår då lite fördomsfullt från att det är ett land där polisen tittar åt ett annat håll om de får 1000 dollar i näven, iaf när det gäller några gram MDMA. Eller om det ska vara lokala escudos, eller vilken summa som kan vara lämplig. Du får avgöra själv om det är ett realistiskt alternativ utifrån din lokalkännedom. Fråga dina bekanta på ön.
3. Lätta ankar! Segla därifrån och se dig aldrig om. ELLER åk tillbaka när Carin lugnat ner sig... Vilket som känns bäst. Du blir knappast internationellt efterlyst för att en svartsjuk hysterisk crackhora står på polisstationen och gapar om att du minsann förvarar knark på båten.