Ursprungligen postat av CV-Senior
Det är t o m övermorgon. 😁
Jag har ett glas grogue kvar i båten som jag tänker dricka i kväll.
Pratade med Carin idag och hon kämpar på. Hon verkar ha hittat styrka och motivation så jag hoppas på det bästa. Hon brukar kunna vara fri 4-5 veckor och det har gått 25 dagar nu tror jag. Hon ser fram emot att komma in på rehab. Hon gör 2-3Km powerwalk 3 gånger i veckan och verkar pigg.
Nu är det hon som stöttar mig i stället, hon verkar stark.
Kommer hon ut från rehab i slutet av året som en fri människa kommer jag att engagera mig i henne seriöst igen. Jag har hopp för henne men det har jag haft förut och det har gått åt helvete.
Nu får jag se över mitt eget.
Jag seglade till en annan ö och har varit här knappt en vecka för kontemplation och tid för mig själv, jag seglar tillbaka i övermorgon och kommer att träffa Carin igen innan hon kommer in på kliniken.
Låter fint det. Hoppas hon lättar på sitt hjärta och pratar vid sina samtal på kliniken om det som gör att hon söker tröst av drogerna.
En sak som är slående när du skriver är att du verkar skriva rakt upp och ner bara. En TS som börjar med en beskriving av en fantastisk livssituation men som med alla sina realiteter hamnar i en vardagslunk som får molnen att hopa sig över ön och skymma solen. Vet inte, hur mycket du utelämnar men mycket kommer ju med.
OT: Det blir inget sommarjobb i Sverige i år?
Hur var regnsäsongen i höstas? Klarade du dig bättre än året innan?
Funderar du på ålderspensionen och hur den kommer att se ut se'n?