Ursprungligen postat av Trevanian
This.
I Tallinn är området runt hamnen i princip ett köpcenter (där de också säljer djungelmachetes och kopior av märkeshandväskor), till skillnad till hur det ser ut runt Värtahamnen. Om man är ute efter besparingar, kolla runt där.
Var nyligen på en Östersjökryssning med den bättre hälften. Ölen i Taxfreen kostade 3 euro för en 33 cl, dvs klart dyrare än på systemet. De vill inte att du ska kunna spara för mycket på ölen jämfört med barerna. Som inte är billiga. Hur fick dessa färjor rykte om att vara billiga suparesor? Viss sprit är billagre än på bolaget. Viss sprit. Köpte en liter Smirnoff Vodka för 20 euro. Vi handlade för ca 4 000 kr i Taxfreen på två dagar, men detta var årets parfym/deo-supply och en del annat. Billigare? Vet inte, men jag slipper springa runt på olika ställen. Det är gjort nu. Slipper bry mig om detta innan kanske en kryssning kanske nästa år. Som jag inte kommer att gråta mig till söms om den inte blir av.
Poängen med kryssningarna är detta. Räkna med transport och hottellrum för t ex en resa till Tallinn (som är klart värt ett besök) och priset är konkurrensvärt med alternativen. Även om allt ombord är svindyrt.
Beror ju lite gran på vart du bort i sverige.
Bor du i södra sverige blir et nog billigare med en trip till Bordershop i Tyskland.
Bor du i Stockholm kan du åka över till Finland med bil för 1200 kr tor och vidare Helsinki
Tallin för 1000 kr tor. Plus hotellkostnad.