2024-07-03, 07:14
carminaburana
Ursprungligen postat av ferdynone
Nånting är konstigt med England och Storbritannien generellt men särskilt London är en riktig håla där inget skoj händer. Allt som i stort sett fanns var svarta taxibilar, dubbeldäckare och röda telefonkiosker. Jag satt vid ett träd vid Speakers' Corner och tittade ut över Hyde Park men inget hände.
På natten gick jag ut men bara några stenkast norr om Oxford Street var det kolsvart, folktomt och öde om det inte vore för hus och svartmålade grindar runt parker.

Staden tog snabbt slut och kändes liten när jag åkte tåg till Gatwick flygplats. Soho sög knappt balle. En viktoriansk skitstad som enligt mig inte är värd ett enda besök.
Jag var så besviken, och då var jag tom ungdom som borde ha tyckt att det var roligt, att jag sedan dess aldrig ens tänkt tanken på att återvända.

Inte ens tjejerna, och det är verkligen sant, var söta eller sexiga. Konstigt nog ingen. Det pratades såklart engelska men det fanns inget där att göra eller av värde.
Vad tycker ni om staden? Varför är London en sån sur tråkig håla? Vad beror detta på och hur kan någon ens vilja åka dit?


Du får ju åka till områden där det händer saker, tex shoreditch. Det är us om att åka till stockholm och klaga på att det är tomt men bara vara på kungsholmen. och östermalm.