2024-09-15, 22:44
Bbobi
Ursprungligen postat av Eoppoyz
Det är helt meningslöst att åka till andra sidan jordklotet och umgås västerländskt. Hur är kambodjaners engelskkunskaper rent generellt? Om det inte går att prata med dem, får jag hoppas på att jag stöter på japaner (om de har en expatgrupp i Kambodja) då jag kan tala tillräckligt bra japanska för att föra samtal, även om jag inte är flytande. Annars får jag försöka lära mig khmerspråket.


Så säger man i början men att dricka öl vid plåtbord vid sidan om vägen eller hyra privata karaeokerum varje gång man går ut tröttnar man rätt fort på. Ingen barkultur på samma sätt som finns i väst med en bar där random folk sätter sig. Här går man ut till en restaurang/beer garden med sin grupp och dricker vid sitt bort med sin grupp sen lämnar man stället tillsammans.

Bästa är att ha tillgång till både och. Många lokalbor går till västerländska barer med då det är mer avslappnande att kunna ta en öl och snacka med folk på ett sätt som inte går på dom lokala.

Det finns mycket Japaner här men inte ute i bushen.

Khmer är inte ett svårt språk att lära sig isig bara du memoriserar alla orden. Sammansättningarna är enkla och tolerans för fel är stor. Det är knackigt i början då många ord låter likadana men betyder olika saker beroende på sammanhang eller beroende på vilket ord det kombineras med. Men är man bra på språk och pluggar på skola sägs det att man kan lära sig khmer på 3 månader.