Ursprungligen postat av Neksnor
Tekniskt sett borde det kunna gå att lura ESTA genom att ha två pass registrerade. USA borde dock kunna upptäcka att två personer, från olika länder, delar namn och födelsedag, vilket kan väcka misstankar. Upptäcks man bör det bli jobbigt.
Grejen i det läget är väl att båda länderna måste ingå i ESTA-överenskommelsen, och det gör väl inte Dominikanska Republiken, så om han reser på sitt DO pass där så måste han ha annan visering. Reser han dock på sitt svenska pass så kommer tiden knappast förlängas på grund av en utresa till land utanför ESTA-överenskommelsen. Om han reser ut och in med "annan visering" så kommer ju inte ESTA-systemet veta detta, varför perioden ej förlängs.
Jag säger inte att jag har allt klart för mig här, utan mitt tips till TS är att faktiskt tala med amerikanska ambassaden för att höra vad som gäller i det specifika läget. Det dummaste TS kan göra är att hitta på egna lösningar. Det kan även tänkas att flygbolaget kommer neka honom att borda i DO om han inte har rätt handlingar; detta för att flygbolaget är ansvarigt att transportera honom åter om han nekas inresa (om jag inte minns helt galet). När det gäller DO så ses väl det dessutom som ett riskland från USA.s sida.
Jag har rest en hel del, framförallt i gamla ryss-stater och det kan vara riktigt krångligt. Där kommer ju ofta språkbarriären också i o f. Detta plus gammal kommunistisk kvarlevande byråkrati.