Ursprungligen postat av Annabella83
Mm, det är inte hållbart att så få personer idag ska försörja så många.
Och med tanke på hur extremt otrevlig ts är mot dem som försörjer honom (och därmed ifrågasätter hur han orkar med långresor men inte jobba övht) så kan jag inte låta bli att tycka att det är rätt åt honom när systemet går helt åt helvete. Har läst nånstans att Sverige har världens friskaste befolkning men högst andel sjukskrivna
Varför så upprörd på TS? Man blir inte sjukskriven i 30 år för att man är lat. Han har ju själv skrivit att han tar morfin dagligen för smärtor. Knappast något du skulle vilja göra antar jag.
Jobbar själv mer än genomsnitten, men är mer upprörd över bidragsturisterna som tömmer vårt land på pengar, men gläds med TS om han kan få resa iväg ett par veckor och må bra. Den empatin verkar du sakna helt.