2007-11-19, 18:29
Yosuke
Ursprungligen postat av legatoz
Kan bara instämma men glöm inte och äta en sandwich på Pret A Manger. Världens bästa sandwichar (har inte prövat den dyraste sandwichen på Selfridges än...) i min mening. Och gå till Harrods och Selfridges och bara insup kommersen. Och när ni gjort det så sätt er i Hyde Park en stund. Finns för mycket att göra i London egentligen. Men en sak är säker gällande tips = Lämna mycket skosula i stan!


Ska definitivt terra en sandwich, hört att dem ska vara grymma.

Läst lite i min katalog nu och det står att Pret A Manger finns överallt i krokarna i centrum så nån borde man ju hitta =)

Ursprungligen postat av Pompe de velo
Fast Bayswater är mitt i smeten! Du vet, den där gatan i filmen Notting Hill är bara 5-6 kvarter bort från tunnelbanestationen Bayswater, och parken är hur nära som helst. Men det är ju ett utpräglat hotellområde, ligger typ 10 hotell i varje kvarter, så det är ju inget ställe man spenderar en hel dag i.

Men som sagt, du bor nära Notting Hill och på samma tunnelbanelinje som Covent Garden så det ordnar sig.


Ja! Jag kollade i dag på en karta, och det ligger ju typ i centrum, inte långt ifrån alls ser det ut att vara. Fan va nice.

Hon jag beställde resan av måste ha yrat eller nåt hehe.

Nu är det bara att invänta resen då, ska bli riktigt kul och spännande förhoppningsvis =)