2024-12-17, 09:25
Dafwid
Ursprungligen postat av Venator
Lite oklart vilka erfarenheter du har i bagaget... Har du gått en motsvarande sträcka tidigare i samma takt och bara vill ha koll på hur just den aktuella sträckan är? Eller är vandringar på över 100 mil något nytt för dig? I så fall skulle jag direkt säga att du behöver ge turen mer tid om den ska vara njutbar. Kortare etapper och utrymme för vilodagar. Du vill ju inte missa att besöka ett trevligt ställe bara för att du har en viss sträcka du måste gå den dagen. Sedan finns ju fler frågor som du kanske har stenkoll på men i alla fall... Hur vältränad är du? Klarar dina fötter en sådan vandring? Hur tung packning är du van att bära? Vad är dina kunskaper kring att välja och gå in lämpliga skodon?

Har du funderat på att cykla? Då kan du kosta på dig att välja vackra och trevliga vägar även om det inte alltid är raka spåret. Precis som andra varit inne på ovan gäller det ju att passa på att uppleva det som är sevärt och inte bara behöva tänka på att trava på som en dragoxe.


Har fjällvandrat lite back in the days men senaste åren har det inte blivit så mycket mer än lite enkel vardagsmotion. Min tanke med det hela är att utmana mig lite, samtidigt förstår jag att det gäller att vara lite tränad. Så om jag nu beslutar mig för att genomföra den här sträckan (eller liknande) så måste jag se till att ha lite grundkondition och att känna mig för.

Funderade senast på igår det här med cykel, men det var som jag sa till en kollega; känner mig tryggare (på något sätt) med att gå då jag har lite mer kontroll. Ska jag cykla så är det inte riktigt på samma sätt. Men det är absolut ett bra tips.