2025-02-23, 17:20
Olivoljetorsk
Ursprungligen postat av CircleBack

För mig är de värt de och galenskap och brottslighet ja de händer väldigt mycket här men vad är risken något händer dig om du är lite street smart.

Ja bor i ett av de mest göng koncentrerade områdena i LA, vi har mest 18th st och MS13 här och ja ser nya tags nästan varje dag, jag använder citizen app som ger mig notifikationer på vad som händer och de e vilt ibland och vaknar upp minst en gång i veckan av att LAPD helikopter flyger lågt.

Men annat än biljakter och en person riktat pistol mot mig (på jobb) har jag inte sett något.

Min parkering är gated hade inte bott här utan de.

Men som turist gå inte till skid row DTLA ta reda på vilka områden att undvika och de är ingen fara alls och ofta i dåliga områden är de ingen fara heller.


LOL, thatŽs exactly what IŽm talking about.

Äe,jag skippar LA.
Street smart? Gängmedlemmarna är 1000000 streetsmartare än jag och dom dör som flugor.
Om jag nånsin besöker USA så checkar jag lite hastigt Grand Canyon, Yellowstone, Niagara Falls, NYC och om jag är en längre tid i Nordamerika för att förbättra min English så får det bli nån småstad i Canada.