2007-12-15, 07:25
ThePhils
Ursprungligen postat av gärningsman
Tvekar inte på deras kompetens men jag har mailat ett par klinikiner som jag blivit tipsad om i tråden ifall dom kan ordna platina-tänder fast dom känner inte ens till matrialet. Det dom kunde ordna var guldtänder men det ser smutsigt ut och är enbart för rika zigenare så jag undrar vilken klinik i Manila är dyrast och mest känt ?


Hhm, har själv aldrig hört talas om platina i detta avseendet.... men, allt är ju möjligt... speciellt i Phils. Med tanke på hur billigt det är att få någonting gjort (billig arbetskraft) & då tänker jag på tandteknikern som gör kronan/bryggan. Ett alternativ är väl att gå till en guldsmed här i Sverige & köpa platina som du tar med dig ner till Phils & med hjälp av "din" tandläkare kontaktar tandteknikern & hör dig för om möjligheten att använda platina för jobbet. Om det används i väst så är det ju inga problem för dom i Phils. Det är ju trots allt rätt så små mängder platina som behövs så kör på!

Snackade med min tandläkare här hemma i Sverige för några dagar sedan & fick då veta att en flertandsbrygga som jag kommer att behöva i framtiden kostar mellan 17-20k & det är bara kostnaden för den svenska tandteknikerns jobb :'( . Sorgligt !