2008-01-07, 11:51
jumpcut
Ursprungligen postat av Roger Pontare
Det är verkligen kul det där med hur dom försöker lura en, jag handlade cigaretter i samma lilla skitbutik när jag var i Boracay, efter en vecka så höjde dom plötsligt priset med 5 peso, men bara för mig! Hahaha, 5 peso, hur fan är man funtad då, så istället för att jag fortsatte handla där så byter jag naturligtsvis, men varför gör dom så? Nu tappade dom inte bara mig som kund utan mina polare också, och detta för 5 peso, mycket roligt iaf!
Sen finns det Filippiner som är trevliga och generösa, lärde känna en förra året jag var där och tog några bärs med honom i år också. Han bjussade på bira hela tiden och aldrig nåt snack om pengar eller så, jag tror inte alla filippiner är överjävliga men visst verkar det som dom finns i allra högsta grad!


På Boom boom room eller vad det heter finns det en (han måste fan vara) bögbartender som heter Raafi typ, skittrevlig snubbe som gärna bjuder på ett par groggar om man snackar housemusik med honom.