Ursprungligen postat av möbelklister
En lösning kan väl fortfarande vara att 'chansa'? Man kan ju köpa till en returbiljett i Hong Kong om de protesterar vid incheckning.
Jag har tidigare flugit med enkelbiljett till länder som haft liknande krav, men de har aldrig brytt sig. Därför är det intressant att veta om de verkligen är strikta eller om det är lite slumpartat till Filipinerna.
Det går att köpa i Hong Kong, men se till att ha gott om tid. Checkar du t.ex. in i Stockholm för resa till Manila och dom krånglar på Arlanda får du ju bara åka till Hong Kong, där du får gå igenom passkontrollen för att hämta ut ditt bagage, köpa returbiljett, och checka in på nytt.
Ursprungligen postat av möbelklister
Det hela verkar dessutom rimma ganska illa med att de nu tillåter upp till två års vistelser på turistvisum. Hur skaffar man en returbiljett för avresa i januari 2010, t.ex?
Konsekvens är inget du skall förvänta dig av Filippinska myndigheter