2008-01-20, 19:49
klyvar
Hej!
Då var man tillbaka i Sverige igen. Den snabba genomresan hos R2 berodde på att tjejen och jag skulle gifta oss inom några dagar. Giftemålet känns så rätt hon är den absolut finaste tjejen jag någonsin stiftat bekantskap med (jag menar inte utseendet även om det även stämmer där). Förhoppningsvis är visumet klart om någon månad.

Jag tycker det funkar bra att åka med Cebu pasific air, oasis Hong kong och Ryanair. min tur o returbiljett kostade drygt 5000 kr men jag bokade tidigt.

Köpte en begnad honda 110 kubikare för 20 000 pesos när jag kom ner 2,5 år gammal med lite fix ca 3000 pesos så funka den fint, utan några kåpor men ändå. kör ca 3 mil per liter och gör 80-90 knyck med två. Har kört ca 350 mil med den och sålde tillbaks den till gamla ägaren för 20 000 igen när han såg vi fixat den och med hjälp av min kära frus förhandling.

Vi ha kört omkring på Cebu, Bohol Leyte och Mindanao. Själva körningen är inget man ska rekommendera efter mörkrets inbrott på grund av allt som finns på vägarna för ex fulla Fillipinos, kor, hundar alla möjliga fordon utan ljuse ofta på fel sida vägen, hål, grushögar osv osv. Såhär upplevde jag helt subjektivt de olika ställena.

Cebu: Trevligt vackert med kassa stränder men människorna är underbara. (Vi för jämnförelsens skull säger Cebu har prisindex 1.0) Jag stortrivs på alla de ställen jag varit på i stan och södra halvan av ön.

Bohol: Har varit på norra halvan i huvudsak. Prisindex här är ca 0,6. Blyga men otroligt vänliga människor överallt. Lätt att få vänner som hjälper till med att hyra båtar osv. Det jag inte fattar varför har inte turisterna upptäckt norra Bohol och Blue Marlin fisket här. stränderna är kassa men resten är vackert så man tappar andan.

Leyte: Södra delen är vackert men Bohol och Cebu tycker jag är strået vassare och människorna är nog lite för ovan av turisterna för dom känns väl blyga nästan misstänksamma. Prisindex här är lite svårbedömt på vår visit men gissningsvis 0,8.

Mindanao: Surigad City är en ren och lagom stor stad med människor som är vana vid turister i lagom mängd och jävligt hjälpsamma helt klart en favorit denna staden. En liten bergsby som vi var uppe och besökte var också en höjdare när prästen frågar om barnen får känna på mitt vita skinn . I övrigt är min uppfattning om Mindanao att hit åker du om du vill ha en lite mer spännade semester och palla med att höra folk skriker hey joe efter dig 150 ggr per dag. Många gånger är stämningen hotfull och misstänksam bland folk man möter. Dom enda som närmar sig här är i princip dom med dollartecken i ögonen. Det är inte speciellt billigt här heller prisindex är säkert 1,2-1,5 här. Ska man ut i skogen lite så är beväpnade vakter rekommenderat på flera ställen för att militären ska släppa igenom dig vid posteringarna och vi befann oss aldrig i dom västra muslimska delarna. Östra sidan av Mindanao är vägarna så dåliga så man tror inte det är sant plankbroarna med tre plankor för varje sida saknar ibland den mittersta plankan så det kan vara lite svettigt på motorcyckel och regn och mörker. Sammanfattningsvis Mindanao är spännande men höll på att bli ändstationen norr om Tandag när en idiot försökte hugga ihäl oss med sin machette. Eller när en grupp bybor skulle försöka pressa oss på pengar för att det var deras stad och för att vi skulle få köra vidare. Så mitt råd håll er borta från Mindanao om ni inte är beväpnad har bil och är ett antal som kan försvara er och ni är intresserade av guldvaskning eller är intresserade av att hålla er enbart i Surigad City.

Sammanfattningsvis en fin resa med en nu underbar fru som är den finaste och kärleksfulla kvinnan jag mött. Några väldigt fina vänner och många trevliga människor samt 2 större blåsningar av personer man inte förväntade sig det av och som måste ha fått ett fullständigt hjärnsläpp för dom sabbade fullständigt chansen att tjäna betydligt mer pengar på ett sjysst sätt.

Sedan blev jag så jäkla sur på alla miserabelt dåligt skötta interntcaféer med datorer överlusade med virus keyloggers osv. ibland fick man byta dator tre ggr för att överhuvudtaget komma ut på internet så därav min inaktivitet i tråden. Vad ni än gör använd inte ert kreditkort på någon dator i deras internetcaféer. Vissa av keyloggers kunde bara installeras med adminrättighet så datoransvarig verkar ha extraknäck utan tvekan.