Ursprungligen postat av hilltop
Riskerna är minimala där uppe uppe också men klart högre än i Goa.
Så du ska vara borta 1 mån och vill se mycket?
Varför inte testa att åka runt i Goa lite, finns otroligt många olika ställen att hänga där på.
Jag hänger ibland 6 mån BARA i goa och jag lovar att jag aldrig har tråkigt.
Men självklart finns dert många ställen att se på, Varför inte börja med bombay , Sen dra ner mot goa, sen en sväng till Hampi och kanske kolla runt i den delstaten karnacka ( felstavat)
På en mån så kommer du inte hinna åka omkring från södra till norra om ni inte vill stressa som fan?
Norra delen hänger dom flesta som gillar goa i Manali,manala, Där har dom också det ABSOLUT bästa rökat som går att få tag i hela Indien.
Har ej erfarenheter av nepal men har endel vänner som vart där, Man kan vandra o det ska vara trevligt men då behöver ni mer tid, så glöm det.
Vi vill inte stressa, men inte heller bara ligga och dega på straden. Som det ser ut nu blir det nog Bombay, Goa, Hampi och Manali,manala. Låter det lagom för 1 månad? Sen ska vi åka till Thailand 1 månad. Hur bör man planera flygande inför denna rutt?
Stockholm till Goa och sen ta flyget från Bombay till Bangkok? Någon aning om vad som blir billigast?