Ursprungligen postat av flowman66
mm vang vieng har man ju hört talas om, jag har varit i laos men bara illegalt över dagen
Pai är nice. Cave Lodge i närheten av Tham lam? grottan är en av mina favoriter i den delen.
Har varit i Vang Vieng två gånger, kan inte direkt påstå att det är ett hippienäste. Mest karatefulla irländare och skräniga israeler, men håller man sig ifrån dem kan man ha riktigt roligt där.. Den omliggande naturen är dessutom bland det vackraste jag någonsin sett.
Var i Pai tre veckor 2008, känner inte till Cave Lodge etc, men det kan ju ha fallit ur minnet helt enkelt. Hängde mest på Bamboo Trekking med mr. Chart etc. Var ute i djungeln i fyra dagar och dödade ormar och ekorrar och grejer..
OnT: Till öarna i södra Laos (Dhon Det, Dhon Khong etc) kommer det en hel del skumma/roliga typer.. Alla röker gräs typ. Bodde bland annat på ett ställe som ägdes av en långhårig skitig gammal britt som hade bott i Eslöv i 20 år. Han hade dessutom en fet jävla örn i en bur under huset, ganska lustigt. Rekommenderas!