Ursprungligen postat av Herr Guldstjärn
Tjaa! Verkar bli en tripp till Sydafrika i vinter. Har läst runt på de trådar som finns meen har en hel del frågor.
Priset verkar ligga på 6-8 ToR kring jul/nyår för en bra resa. Är det förmånligare att flyga via London med RyanAir eller kommer man inte under 6-8 ändå?
Hade tänkt dyka med vithaj utan bur, men hittar fan ingen information om det varken här eller på internet. Kommer bara upp en massa om att dyka med dom i bur, vilket jag verkligen inte vill göra. Någon som vet någonting om detta, någon som gjort detta och vet om någon bra organisation som de kan rekommendera? Övrigt dykande, vad rekommenderas för er som varit där?
Såg att folk hade ratat Kruger park lite och sagt att det fanns minst 4-5 andra parker som var minst lika bra, dock inte vilka! Vilka är dessa parker som är minst lika bra?
Valar! Är det säsong då and how do I meet them? Som jag förstått är det östkusten? Någon som har mer info om det?
Ja, alla övriga tips uppskattas. Har nog koll på kriminaliteten då det var mycket inlägg i varje tråd om det, så det kan vi nog hoppa över! Tack

Ursäkta men vad är du för en fjant egentligen? Du vet ingenting om hajar, du kan inte tyda deras kroppsspråk eller någonting ,så att du vet hur du ska bete dig i vattnet men dyka med vithaj det ska du.
Hela din attityd visar att du absolut inte är mogen för att göra det. Ingen operatör i vare sig Gansbaai eller Simonstown kommer att befatta sig med dig i det avseendet. Det hela är enkelt. Operatörerna arbetar på en licens som är utfärdad av myndigheterna. Det finns inte en chans att de får behålla sin licens efter att en stolle som du har fått "dyka" med vithaj. Den enda chansen till att befinna dig med i vattnet tillsammans med en vithaj kommer att bli via en bur. Ingen vill få ekonomiskt avbräck på sådär någora miljoner om året som det innebär att få licensen återkallad för att du vill dyka utan bur. Du som inte vet ett skvatt om hajar ska "göra grejen" bara för att du ska kunna pricka av det på en lista.
Jag kan tala om för dig att man inte ens får röra vid hajarnas fenor om de ens kommer så nära vilket de sällan gör. De flesta undviker nämligen människor som befinner sig i vattnet. Du bör nog träffa en galen haj som kommer ångande ifrån horisonten där det första den gör börjar bita i båtarna. Det är nog en sådan du bör träffa. Att dyka med vithaj är inget för dem som inte vet något om vithajens beteende. De få som gör det, gör det dessutom utan luftflaskor så du får nog ta och lära dig fridykning först.
Ingen kommer att åka ut med dig för de vill inte veta av självmordspiloter som inte begriper sig på hajbeteende. Det finns åtta operatörer, tror jag det är i Gansbaai och tre i Simons Town. Åk till Gansbaai där händer ingenting efter att solen gått ned. Inget nattliv. Inga restauranger. Inga barer. Ingenting annat än en nattöppen affär som säljer det nödvändigaste och stänger kl 9. I Gansbaais stillhet får du chansen att reflektera över om du verkligen ska ge dig ned i vattnet med hajarna ensam från en utombordare du hyrt utan att tala om vad du ska ha den till, för det är det enda sättet som du kommer att få dyka med vithaj på.
Stora hajar. Fyra-fem meter uppehåller sig inte vid Sydafrikanska kusten där de bara jagar små sjölejonungar som inte räcker särskilt långt, förrän de måste fånga en ny och de är väldigt svåra byten att ta. Vad du är ute efter är jättehajar på över fem meter och de brukar för det mesta jaga sjöelefant utanför Ano Nuevo eller Santa Cruz utanför Californien. Sådana jätteindivider hittar du sällan i Sydafrika. Operatörerna där kanske ser en sådan haj en gång om året och då är de för det mesta ute två gånger per dag ut till sjölejonkolonierna under säsongen ( vintertid) då sjölejonen får ungar. Sedan under sydafrikanska sommaren rör sig hajarna närmare in mot kusten och då är det mer eller mindre omöjligt att få se dem, för då jagar de andra hajar och större fiskar men simmar du ut ett femtiotal till hundra meter ut från stranden utanför Fishhoek eller Glencairn så kan du mycket väl träffa på vithaj och då är det hugget som stucket om du klarar dig.
Gör som tanten på åttio år, som de varnade innan hon skulle ge sig ut i vattnet när de sett vithaj utanför samma strand vid samma tid dagen innan. Hon sa: Vithajar är inget farliga. "Jag har simmat här varje morgon i fyrtio år och har stött på dem förut, det är bara att slå dem på nosen så sticker dem sedan". Fem minuter senare när hon gett sig ut så såg de henne göra en saltomortal upp i luften ur vattnet attackerad av en haj. Det enda de hittade var hennes badmössa sedan. Den hajen konsumerade henne helt och hållet. Hon hade otur men så går det när man är envis. Många hajar som biter av ben eller simmar iväg med någon de dödat, äter inte upp det de fångar. De spottar ut dem och lämnar de flytande i vattnet utan att andra hajar äter upp dem sedan. Många drunkningsoffer hittas oskadda och längs stränderna på somrarna trängs 20 000 människor som ger sig ut i vattnet och trots att det vimlar av hajar i området när det finns en sjölejonkoloni fem kilometer bort så attackeras folk väldigt sällan. Folk säger att hajarna misstar de för sjölejon särskilt om de surfar men i så fall skulle folk dödas kanske tio om dagen då hajarna attackerar så mycket som kanske femtio sjölejon om dagen strax intill. Ändå händer det inte. De hajar som attackerar människor vet vad de gör och vet att de inte attackerar sjölejon. Det är medvetna val. Kanske i syfte att undersöka. Det enda sättet hajar kan undersöka saker på är med tänderna. Så få som tio människor världen över faller offer för hajar varje år och då kanske de inte ens faller offer för vithajar utan kanske tjurhaj, tigerhaj eller vifenad oceanhaj. 2007 dödades inte en enda person i världen av hajar. Jämför det med hur många som går ned i vattnet vid stränder. Det är miljontals. Men försöker du tillräckligt ihärdigt vid "rätt ställen" särskilt om hajar siktats vid samma plats dagen innan. Då kanske du blir biten. Det handlar för det mesta om vilka omständigheter man sätter sig själv i. Man ger sig helt enkelt inte ut och simmar ensam i havet. Då kan det verkligen gå illa om en haj dyker upp. Hajar precis som alla andra djur är mycket väl medvetna om övertaget de har om någon är ensam. Är man fler är det oftast en annan sak men måste alltid se till att man inte isolerar sig för det är att ge signal om att tillfälle till attack bjuds.
Kan också avslöja att när "Jackass" var i Sydafrika så ville de bli dragna utefter en båt längs vithajs "hotspots" för att det skulle bli bra tv. Det fick de inte göra. Utgången hade nog blivit olycklig nämligen. Det fattade de inte. Vithajar är ingenting man leker med.
Jag känner personligen flera av operatörerna i Sydafrika i både Gansbaai och Simonstown och har varit där flera gånger så jag vet vad jag talar om. Ge upp. Ingen är villig att förlora licensen för din skull och ska du ändå göra det så får du hosta upp en djävla massa pengar samt skriva på en rad dokument och sedan får du gå i skola typ en månad eller två innan du får pröva på. Ingen kan vara barnvakt åt dig om du måste hämta luft vid fel tillfälle om t ex två eller fler hajar utöver de som redan är där dyker upp. De som känner hajarna har ingen lust att ta extra risker bara för att du inte klarar av sådana situationer och det är i sådana lägen som du får andra dödade. Vithajar gillar dessutom att komma bakifrån och överumpla så de är medvetna om vart du riktar din uppmärksamhet. Det är ingen lekstuga att dyka med vithaj. Då kan du i så fall lika gärna hoppa in i tigerinhägnaden på Kolmården. Skryta kan du väl göra i alla fall? Hoppar du bungy jump eller fallskärm så kanske det passar dig men tro inte att du klarar av vithajar bara genom att hoppa i från en båt. Det är inte som att hoppa med fallskärm på ryggen ur ett flygplan. Det är litet fler variabler som du inte kan kontrollera inblandade i vithajsdykning.