Var vill du bo om 20-30 ar nar Sverige inte langre ar Sverige?

#73 2011-02-23, 10:34
snookiz
Kommer att bo i New York! Ska bara se till att tjäna ihop en halv miljard eller nått så jag har råd med en lägenhet på typ 1000kvadrat!
#74 2011-02-24, 13:21
big_bob
Ursprungligen postat av Geniet
Det är ju otroligt roligt att det startas en tråd som talar emot sig själv!!!
Även de flesta inläggen följer samma linje!

Sammanfattat:
Sverige blir inte Sverige längre eftersom vi tar emot invandrare/flyktingar.
Då vill TS fly (bli flykting) till ett annat land (bli invandrare) och få förslag från andra likasinnade angående vilket land det är bäst att vara flykting/invandrare i.

"Om Sverige fortsätter att ta emot invandrare kommer jag att flytta (invandra) till ett land som inte tar emot invandrare"

Stackars er


Man kanske som TS har lite vett i huvudet och flyttar till ett land som man gillar och vill anpassa sig till.
Något som muslimer bland annat inte är så bra på är just att anpassa sig. Dom verkar inte gilla sverige heller, dom vill bara ha våra pengar, våldta våra barn och ta över vårt land.
Tänk lite innan du skriver
Blatte...

Ontopic: Jag har små planer på att ta mig till Spanien.
Tycker att klimatet där passar mig och spanska är inte särskillt svårt att förstå/lära sig.
Det har gått för långt för det här jävla landet som kallas för sverige.
Borde stå "Välkommen till Irak" på Arlanda
#75 2011-02-24, 13:26
big_bob
Ursprungligen postat av mUr9
Det är för att de inte vet bättre, du vet "drömmen om amerika".

Vi som varit där vet ju sanningen.

Eftersom vi som vill behålla vårt svenska falukorv och köttbullar snart blivit berövade vårt land av sju-alliansens mellanösternkramanade så är det ju visserligen inte mer än rätt att vi slår oss ner i ett annat land och tvingar på dom VÅR kultur.

Men nu är ju inte vi svenskar såna, vi vet ju hur man ska uppträda. Sorgligt nog så har dock ett fåtal svenskar inte fattat detta. De kallas politiker och är valda att företräda Sverige och svenskarna :'(


USA kanske inte är helvitt, men det är fan inte halv muslimskt som sverige iaf.
Det är skillnad på negrer och negrer. Dessutom blir man inte så accepterad i USA om man är muslim och vägrar anpassa sig.
Mexikaner finns det gott om i vissa stater, men dom är iaf inte självmordsbombare, dom vill bara leva upp till den amerikanska drömmen och få ett bra liv, jobba och sätta mat på bordet för sin familj.

Dessutom är inte köttbullar svenskt, det är tyskt. men sverige kallar ju allt för svenskt, till och med muslimerna är svenskar
#76 2011-02-24, 13:47
Ursprungligen postat av big_bob

Dessutom är inte köttbullar svenskt, det är tyskt. men sverige kallar ju allt för svenskt, till och med muslimerna är svenskar


Det finns ju olika varianter på köttbullar, svenska köttbullar som vi refererar som svenskt är svenskt. Sen finns det ju frikadeller, fleischlaibchen och fleischpflanzerl som är den tyska varianten. Så gott som alla länder har sina egna köttbullar, men swedish meatballs som blivit populärt i vissa västerländska länder är svenskt
#77 2011-03-01, 21:55
mrjutube89
England/London Danmark/köpenhamn
#78 2021-05-13, 15:06
zeldawelda
Irland
#79 2021-05-21, 23:04
smoerrebom
Kanada, Norge, Finland eller Schweiz
#80 2021-05-27, 19:43
Sqeptisk
Undrar hur många i den här drygt 10 år gamla tråden som verkligen tagit steget att flytta ut från Sverige