Ursprungligen postat av Urandir
Hur pass bra tror ni man klarar några dagar i Seoul utan att kunna prata koreanska? Någon som vet hur pass svårt det är att hitta någon att "umgås med" under tiden man är där? Hur pass bra funkar engelska/kinesiska där?
Tack så hemskt mycket för alla input, jag är mest ute efter att se något jag inte har sett innan, har bara rest runt i Europa innan, förrutom Kina då alltså.
Engelska, lite battre an vad det fungerar i Beijing. Kinesiska, ungefar samma sak som att prata tyska i Sverige; det ar valdigt konstigt men visst finns det en pa tusen som kan lite.
Som turist klarar dig latt i Seoul utan att kunna prata koreanska, inga storre problem skulle jag tro.
Dock ett varningstecken. Rekommenderar starkt att resa till Seoul med nagon annan. Detta for att i Korea ar maltider en valdigt social grej och nastan alla maltider kan enbart avnjutas av minst tva personer pa restaurang. Reser man ensam missar man mycket av den goda maten tyvarr, savida man inte vill bestalla for tva personer^^
Edit: Eftersom du vill se nagot nytt sa kanske HK inte ar ett sa bra alternativ? Eftersom det ar en blandning av kinesiskt och europeiskt som du redan upplevt valdigt mycket.