Hitta diskussioner med liknande innehåll

Hur är Puerto Rico(Gran Canaria)?

#13 2011-08-03, 20:56
srsbsns
Ursprungligen postat av Titania.
Jobbiga människor där som praktiskt taget sliter in en i sina resturanger samt mycket oärligt folk där som blåser dig på pengar.



Hum, aldrig upplevt detta i något Europeiskt charter ställe. I arabländerna vet jag att det går till såhär, och till viss del också i Turkiet. Men jag har aldrig upplevt det på något europeiskt ställe som sagt, tvekar starkt på det. Syftar nu främst på att du säger att de sliter dig in i restaurangerna. Att de som jobbar på charterorter försöker blåsa turisterna är ingen nyhet, pruta allt till minst 70% av priset är givet.
#14 2011-08-04, 16:59
madsamby
var i puerto rico ifjol, tycker stället är helt ok om du inte är ute för att shoppa. köpcentret är väl inte nån höjdare precis, jobbiga försäljare som försöker dra in dej i affärerna. stanna aldrig och prata med nån som kommer med nått erbjudande. ingeting är gratis på den där ön. på kvällarna var vi mest på Harleys, kunde bli ordentligt ös där efter midnatt. tycker ni det att det är tråkigt är det bara att ta buss eller taxi till playa ingles.
#15 2011-08-04, 17:57
madsamby
om du ska köpa sprit och cigg så finns det en butik ganska avsides i köpcentret som hade billig sprit, jag betalade 60kr för en flaska spansk rom som var hur bra som helst, på samma ställe kostade en limpa elixyr ca 70kr. när du kollar i resebrochyrerna om puerto rico brukar en del hotell ha beskrivningen Žhögt läge med underbar utsikt' med det menas att hotellet ligger jävligt långt bort från centrum. det är ordentligt brant på bergssluttningen runt dalgången, hamnar du på ett sånt hotell är det bara taxi som gäller.
#16 2011-08-04, 19:15
tasun
Min uppfattning är att det är något billigare att köpa spriten på G C, men i gengäld så slipper man ju kånka på det till flygplatsen.
Ja, det är absolut värt att vara på sin vakt för tjuvar o lurendrejare, dem är det gott om. Skönt är att det har minskat med lägenhetsförsäljarna, men de finns. Var på vakt och gå inte på det, om ni inte har för avsikt att köpa in er för 1 veckas hyra/år till dyra pengar.
Men det som kanske har retat mig mest är det nonchalanta uppträdande som många butiksbiträden uppvisar. Totalt ointresserade.
Men trots allt, det är en underbar ö som man alltid längtar tillbaka till.
Restiden mella Puerto Rico - Las Palmas är ca 1 tim.