Hitta diskussioner med liknande innehåll

Ensam till Thailand, var träffar man folk?

#133 2012-05-07, 00:17
asshat
Ursprungligen postat av euboxer
se till att du inte gar och blir kar i ett luder. Det sista du vill ar att bli en "white atm".
Annars... kor hart mannen! lev livet som om det vore den sista veckan och du kommer ha skoj.

jag gjorde exakt samma sak for 21 ar sedan nar jag var 20 bast gammal. Tog mej till thailand och akte runt i 2 manader. skitkul! var inne i kambodja (men da var det krig med khmer rouge) och gick pa dodens vag. Javlar vad levande jag kande mej.

flyttade utomlands 5 ar efter den resan. har inte nagra som helst planer pa att flytta till sverige. bor just nu i asien och det ar skoj trots att jag ar gammal och inte backpackar langre (mer four seasons an kao san rd).

valj ditt sallskap noga, drog brott har tunga straff i dessa landerna och du vill inte hamna i nagot du inte kan ta dej ur. Sa var noga med vilka du hanger ihop med.

Jag gillar bangkok. Det ar en stad for de som ar harda. En stad som kan fa den mest erfarne att bryta ihop. Det ar en del av charmen. Kul som fan att sitta pa gatan vid 3 pa natten och dricka bira med thailandare i en tillfallig bar som bara ar oppen nattetid. Kul som fan att hoppa pa ett tag utan att riktigt veta vart den tar vagen nagonstans...!

Jag hyrde en sk. bargirl som guide. Hon snackade bra engelska, var trevlig som fan och nar hon fattade att jag mest vill lara kanna thailand och landet och inte behovde knulla runt sa hade vi en riktigt rolig tid tillsammans. hon hade en moppe och tillsammans sa akte vi runt pa hennes moppe pa landbygden och upptackte coola saker. Farligt som fan for folk kor som idioter men josses vad levande man kande sej.

hur som helst, i'm jealous! Go and explore the world young man!

btw. var i burma nyligen. det kanns verkligen som thailand 20 ar sedan. Skit trevliga manniskor och ett riktigt upptackar land pa det sattet som thailand brukade vara innan mass turismen kom.


Du har inte upptackt att det gar att stalla in spraket pa datorn du kopt i Thailand an?
#134 2012-05-07, 02:43
Urijah
Ursprungligen postat av gurka1991
Oj, hade glömt den här tråden! Jag var borta i ett halvår och hade helt galet roligt med så mycket underbara människor. Två månader i Sydostasien, tre månader i Australien (jobb) och en månad på Nya Zeeland. Fantastisk resa!


Kul att höra att du hade en bra resa. Kommer ihåg att du skapade några trådar här förra året om dina äventyr. Fan vad sugen jag blir på att sticka iväg igen...
#135 2012-07-25, 14:28
Moltas666
Ursprungligen postat av gurka1991
Oj, hade glömt den här tråden! Jag var borta i ett halvår och hade helt galet roligt med så mycket underbara människor. Två månader i Sydostasien, tre månader i Australien (jobb) och en månad på Nya Zeeland. Fantastisk resa!


6 månader utomlands, verkar fantastiskt...

Berätta gärna mer, både om ditt boende och dina upplevelser. Något som jag inte riktigt begriper är varför du bodde i bilen?

https://www.flashback.org/t1779505

#136 2012-07-30, 00:13
gurka1991
Ursprungligen postat av Moltas666
6 månader utomlands, verkar fantastiskt...

Berätta gärna mer, både om ditt boende och dina upplevelser. Något som jag inte riktigt begriper är varför du bodde i bilen?

https://www.flashback.org/t1779505



Det var en otrolig erfarenhet att tillbringa ett halvår ensam utomlands. I Asien bodde jag på diverse halvsunkiga hotell, hostel och bungalows. Jag stannade aldrig så länge på ett och samma ställe att det var värt att hyra egen lägenhet. På många av öarna i Thailand levde jag drömlivet, chilla hela dagarna, äta god mat, sola, bada, paddla kajak och festa på kvällarna. Upplevde även storstäder som Bangkok, Kuala Lumpur, Singapore och Phnom Penh. Tillbringade några veckor i Sihanoukville i södra Kambodja, galet skönt ställe!

Jag bodde och jobbade i Melbourne, Australien i oktober till december och passade även på att hänga i Sydney några veckor. I Melbourne jobbade jag med att knacka dörr och sälja prylar. MYCKET psykiskt krävande jobb och otroligt höga temperaturer och långa dagar, men tjänade väldigt bra med pengar. Under denna tid bodde jag på ett och samma rum i samma hostel i Melbourne i 3 månader, vilket gjorde att gemenskapen med resten av alla backpackers blev grymt bra. Kände alla som jobbade där och hade mycket trevliga helger och kvällar!

Efter Sydney flög jag till Nya Zeeland och hyrde en bil i 3-4 veckor. Träffade först en kille från Israel som jag reste runt med och senare även två britter. Fantastiskt land och höjdpunkten på hela min resa! Det hela avslutades med några veckor till i Thailand och Malaysia för lite shopping och chillande.

Ang. boende i bil, det gjorde jag aldrig under min resa. Jag hade ingenstans att bo när jag kom tillbaka till Sverige och övervägde därför det alternativet, men jag lyckades hitta boende i sista stund!