Ursprungligen postat av Bairuilong
Eftersom det skrivits mycket om Converse här i tråden tycker jag det kan vara på sin plats att nämna att det inte är Converse-skor man får för några 10or på nämnda marknader. Det är mer eller mindre bra kopior. Många är nöjda med dessa kopior, men jämför man de med originalen så finns det en tydlig skillnad.
Converse (original) är för övrigt ett av ganska få västerländska märken som är billiga på fastlands-Kina. De vanliga All Star modellerna kostar bara några få hundralappar.
LittleDave - Tack för länkarna.
Mvh
Jag köpte ett par kopior till en kompis i Shenzhen för ett par år sedan, men de gick sönder direkt, dock såg man ingen skillnad på äkta och fake i detta fall. 50 yuan.
Jag bor inte i Beijing utan i Xiamen, här finns det Converse butiker (original) man får betala 300 yuan för ett par äkta och utbudet är stort.
Kanske inte så relevant information men köpte precis ett par converse så tänkte bara dela med mig lite